Okolí

Velký Vápenný:

http://itras.cz/velky-vapenny/

Bílé kameny ( slonní kameny):

http://itras.cz/bile-kameny/

Osada Polesí s vyhlídkou Havran:

Polesí je malebná osada, ležící asi 1,5 km severním směrem od obce Rynoltice.

Jižně nad údolím se vypíná vyhlídková skála Havran. Skála je asi 20 metrů vysoká, má jakoby tvar ptačí hlavy a je mírně převislá a vyčnívá nad údolí ze zalesněného návrší, kterému se dříve říkalo Hüttichův kopec. Pokud vás lákají výhledy do dáli, tak vystoupejte na skálu po betonových schodech. Uvidíte celou osadu Polesí jako na dlani.

Zřícenina Roimund:

http://itras.cz/hrad-roimund/

Okolí zámku Lemberk:

http://itras.cz/okolo-zamku-lemberk/

http://itras.cz/zamek-lemberk/

Popova skála, skalní vyhlídka:

Rozlehlá vrcholová skála izolovaného pískovcového vrchu leží na východním okraji Lužických hor. Strážné stěny jsou dostupné po železných schodech.

Z vrchu je krásný pohled na Lužické Hory a množství obcí v okolí. Přístup pěšky po značených turistických stezkách z Hrádku n. Nisou a Lvové. Autem je možno dojet pouze na parkoviště u restaurace na Dolním Sedle, dále asi 5 km pěšky.

Poloha: 3,5 km jihozápadně od Hrádku nad Nisou, 7,5 km severovýchodně od Jablonného v Podještědí.

Havraní skály:

Havraní skály leží asi 1 km severně od obce Radvanec. Jsou tvořeny skupinou sedm pískovcových skalních věří na pískovcovém hřbetu.

Některé skály jsou oblíbeným cílem horolezců, kteří je nazývají Rozeklaná, Potupená, Půlená, Panenská skála a Ropucha. Se svou výškou až 20 m vyčnívají nad okolní stromy a umožňují výhled do širokého okolí. Nejlepší rozhled je z nejvyšší skály, z jejíhož vrcholku můžeme vidět kopce v okolí Sloupu, dále kopce Vlhošť a Ronov, při pohledu na jih vyčnívá Špičák u České Lípy. Severozápadním směrem nelze přehlédnout výrazný kužel Klíče.

Přístup: Od roku 1829 je tato věž zpřístupněna schodištěm, které nechal vytesat hrabě Karel Kinský.

Hrad a Zámek Grabštejn:

Grabštejn je jedním z nejstarších hradů v severních Čechách. Na místě původního hradiště byl postaven královský hrádek, který od roku 1256 vlastnili Donínové. Hrádek byl později renesančně přestavěn a rozšířen o takzvaný Dolní zámek. Ten je dnes empírově upravený a jeho součástí je i Hostinský dům z roku 1833. Dominantou Horního hradu je kulatá věž, která je volně přístupná a je z ní hezký výhled na Trojmezí (ČR, Polsko, Německo). Dále je zde renesanční kaple sv. Barbory z roku 1569 a zachovaly se i původní fresky a klenby.

Více informací na  www.hrad-grabstejn.cz

Hrad Oybin:

Romantická zřícenina hradu Oybin u našich německých sousedů patří k tomu nejlepšímu, co tento typ památek nabízí. Je doslova magnetem pro návštěvníky Žitavských hor a jednou z nejvýznamnějších památek Horní Lužice. Okolí Oybinu je doslova stvořeno pro výlety. Pokud se vydáte jakýmkoliv směrem, narazíte jistě na jednu z mnoha vyhlídek. Ty které vám nabídnou pohledy na Lužické hory se nachází na žlutě značené cestě směrem Rosenstein. Stezka vás zavede až po vrch Töpler. K Oybinu se lze vrátit po červené trase

Více zde: https://www.region-ceskesvycarsko.cz/turisticke-zajimavosti/hrady-a-zamky/hrad-oybin/